Tack för din kommentar! Jag kommer dit inom kort och röjer då. Tyvärr kan vi inte ha kontinuerlig skötsel av Skansen.
Nu mycket igenvuxna stigar, omkullfallna träd och dåliga markeringar som gör det mycket svårt att både gå och orientera sog i området. Slyröjning behövs.
Tack för en trevlig guidad tur,mycket intressant,hoppas ni får öppna kvar varande rum oxå/mvh ludde o jenny
Tack för en trevlig dag vid Alanässkansen, mvh Thomas Ö-vik
Det var roligt att du kom. Tack för besöket!
Vad bestod vägspärren ut av, tippspärr, balkspärr eller var det stenfyllda timmerkistor?mvh Oskar
Spärren var en kraftig balkspärr
Tummen upp för detta projekt Har själv köpt en skans i Värmland tillsammans med en kollega, som vi renoverar upp.Är pv-garaget av enkeltyp eller pv/sk12?
Hej Oskar,Trevligt höra om er skans, var finns mer info? Vi har två pv-garage, ett av vardera slaget.
Några planer på att öppna upp sk48:an?/U
Välkommen då!
nästa gång vi åker upp vill jag nog gå en rundvandring / min mormor Anna Erika Magnusson kommer från Alanäs
Bra att det finns eldsjälar som lyfter fram kulturarvet från beredskapstiden, som annars riskerar att falla i glömska. Ni gör ett kanonjobb där uppe👍.Oskar
I think the Swedish expression is "möp" :D